Can we use cookies to help personalize content, tailor and measure adverts, and provide a safer and better experience? Want to know more or adjust your preferences? Here's our cookies policy
Get ZEN

#4 Oszustwa finansowe - sprawdź, czy ciebie dotyczą

2
min read
Korzystanie z nowoczesnych technologii, w szczególności z urządzeń podłączonych do Internetu, jest szansą dającą wiele korzyści. Otwierają one nas również na ryzyko, którego często nie jesteśmy świadomi, dopóki się ono nie zmaterializuje.

Oszustwa finansowe, bo o nich dzisiaj porozmawiamy, to temat ważny, bo dotknąć może każdego, nawet najbardziej doświadczonych w poruszaniu się w świecie online.

🔎Kto narażony jest na oszustwa finansowe?

Na oszustwa finansowe w szczególności narażone są osoby mające niewielkie doświadczenie w korzystaniu z nowych technologii.  Osoby starsze czy dzieci, które dopiero rozpoczynają przygodę ze światem wirtualnym, mogą wykazywać zbyt daleko idące zaufanie do komunikacji przez Internet.

🔎 Jakie rodzaje technologii stosuje się w oszustwach finansowych?

Musimy wziąć pod uwagę, że często do różnego rodzaju oszustw wykorzystywane są zaawansowane technologie, umożliwiające działanie na skalę niespotykaną w realnym świecie. Deepfakes, oprogramowanie złośliwe, strony phishingowe, masowe rozsyłanie maili (tzw. spamu), wykorzystanie reklam w popularnych portalach, czy użycie narzędzi do zdalnego połączenia z urządzeniem ofiary to tylko kilka przykładów zastosowania technologii dla celów oszukańczych.

👉 Oto kilka przykładów popularnych oszustw:

  • Na portalu społecznościowym (np. Facebook) znajomy prosi Cię o drobną pożyczkę lub opłacenie mu zamówienia - prośba pochodzi od oszusta, który włamał się na konto znajomego.
  • W związku ze sprzedażą na portalu ogłoszeniowym (np. OLX) potencjalny kupujący kontaktuje się z Tobą przez sms lub komunikator, wysyłając link do strony, gdzie po podaniu danych katy płatniczej masz otrzymać płatność za towar - w rzeczywistości po podaniu danych zostaniesz okradziony.
  • Otrzymujesz e-mail z banku lub innej instytucji z linkiem do strony, gdzie należy podać dane osobowe, dane do logowania, dane karty płatniczej itp. - jest to podstawiona strona (tzw. phishing), służąca do wykradania danych.
  • Otrzymujesz sms z prośbą o np. dopłatę do kosztów przesyłki kurierskiej lub faktury za prąd z linkiem do strony płatności - w rzeczywistości płatność trafia do oszusta.
  • Otrzymujesz ofertę niezwykle korzystnej inwestycji (na e-mail, telefonicznie lub na portalu społecznościowym) w kryptowaluty, akcje spółek Skarbu Państwa itp., musisz tylko dokonać wpłaty, podać dane osobowe lub zainstalować na swoim urządzeniu specjalną aplikację - w konsekwencji tracisz nie tylko wpłaconą kwotę, ale również kontrolę nad swoim telefonem lub komputerem, a oszuści mogą włamać się na Twoje konto w banku lub nawet zaciągnąć na Ciebie kredyt.
  • Na komunikator (np. Whatsapp) otrzymujesz wiadomość od nieznanego numeru, ale z treści wynika, że to członek Twojej rodziny, który utracił dostęp do swojego numeru telefonu, a potrzebuje pilnie, żeby w jego imieniu dokonać płatności - w rzeczywistości jest to oszust podszywający się pod znaną Ci osobę w celu wyłudzenia pieniędzy.

Warto pamiętać, że nasze bezpieczeństwo w sieci zależy tylko i wyłącznie od nas. Jeśli nie będziesz świadomym, czujnym i krytycznym użytkownikiem nowych technologii, żadne rozwiązanie techniczne nie ochroni Cię przed atakiem. Socjotechnika jest potężnym narzędziem, które za pomocą manipulacji pozwala pokonać wyrafinowane zabezpieczenia techniczne. Znany hacker Kevin Mitnick mawiał: "Łamałem ludzi, nie hasła".

MICHAŁ MATEJ
FinCrime Investigation Team Leader

No items found.
No items found.

Be ZEN

Find peaceful shopping and mindful money for yourself
Get app

You may also like

3
min read
3
min read

#9 Odcisk palca kluczem do pieniędzy?

ZEN is Easy
November 17, 2022
Dlaczego warto zamienić hasło lub PIN do aplikacji finansowych na odcisk palca? Dzisiaj o tym opowiemy.
3
min read
4
min read

#8 Kiedy dojdzie mój przelew? Czyli kilka słów o ELIXR, SEPA i SWIFT

ZEN is Easy
November 3, 2022
"Kiedy dojdzie mój przelew"? - to najczęściej zadawane przez Was pytanie, na które dzisiaj odpowiemy.  
3
min read
4
min read

#7 Opłaty bankomatowe – czy da się ich uniknąć?

ZEN is Easy
October 5, 2022
W dzisiejszym wpisie dowiesz się, jakie opłaty zewnętrzne mogą zostać pobrane z Twojego konta podczas wypłaty gotówki z bankomatu lub płatności kartą.

Stay up to date

Leave us your e-mail address to be up to date with the knowledge of ZEN