Can we use cookies to help personalize content, tailor and measure adverts, and provide a safer and better experience? Want to know more or adjust your preferences? Here's our cookies policy
Get ZEN

#5 Jak chronić się przed oszustwami finansowymi?

2
min read
W poprzednim wpisie wyjaśniliśmy, kto narażony jest na oszustwa finansowe oraz przytoczyliśmy przykłady tych najczęściej spotykanych.

👉 O czym zatem należy pamiętać korzystając z Internetu do komunikacji i interakcji z innymi użytkownikami i instytucjami? Prezentujemy cenne wskazówki:

  • Stosuj zasadę ograniczonego zaufania, w szczególności w kontaktach z osobami, których nie znasz. Jeśli kontaktuje się z Tobą przez komunikator, e-mail lub tekstowo osoba, którą znasz i wiadomość od niej wzbudza jakiekolwiek wątpliwości zweryfikuj czy jest to ta osoba, używając innego kanału komunikacji - np. dzwoniąc do tej osoby na używany dotychczas numer telefonu.
  • Bądź ostrożny, kiedy otrzymujesz ofertę bardzo korzystnego zakupu, inwestycji lub wygranej w rzekomym konkursie (szczególnie jeśli nie brałeś w nim udziału). Sprawdzona zasada brzmi: "Jeśli okazja wydaje się zbyt dobra, by była prawdziwa, to najczęściej nią nie jest". Mało prawdopodobne, by ktoś sprzedawał swoje towary o połowę taniej niż konkurencja, chciał dać nam coś za darmo lub oferował stopę zwrotu z inwestycji dwa razy wyższą niż rynkowa.
  • Nigdy nie podawaj nieznanym osobom swoich danych osobowych, danych kart płatniczych lub haseł do systemów bankowych, poczty i innych. Jeśli o takie dane prosi Cię np. rzekomy pracownik banku, urzędu lub innej instytucji, warto przerwać kontakt i zweryfikować, np. poprzez telefon do danej instytucji, czy ta osoba to faktycznie ich przedstawiciel i czy praktyka proszenia klientów o takie dane w ogóle ma miejsce (co do zasady haseł lub danych kart płatniczych w ogóle nie powinno się ujawniać w takiej sytuacji).
  • Nie instaluj na swoich urządzeniach oprogramowania, którego działania nie znasz lub nie rozumiesz, w szczególności na prośbę osoby trzeciej lub nie pochodzącego z oficjalnych sklepów z aplikacjami. Po zainstalowaniu programów takich jak TeamViewer lub AnyDesk osoba trzecia będzie miała pełny dostęp do twojego komputera lub telefonu.
  • Dokładnie czytaj wiadomości sms z hasłami jednorazowymi lub powiadomienia push z aplikacji finansowych, które związane są z autoryzacją operacji na Twoim rachunku.  Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub nie zlecałeś danej płatności, nie zatwierdzaj jej tylko skontaktuj się z instytucją finansową w celu wyjaśnienia sprawy.
  • Bądź ostrożny, kiedy otrzymujesz wiadomości e-mail zawierające linki do stron zewnętrznych, po kliknięciu w które jesteś proszony o podanie danych poufnych. Zwróć uwagę na zapis takiego adresu, czy nie zawiera potencjalnych błędów ortograficznych i gramatycznych.  
  • Pamiętaj, że oszuści są bezczelni i podszywają się nawet pod Policję, Urząd Skarbowy czy inne instytucje państwowe, posiadające uprawnienia władcze wobec obywateli, domagając się płatności grzywny, podatku lub innych świadczeń - warto zweryfikować, czy kontakt pochodzi rzeczywiście od tych instytucji.
  • Logując się do portali instytucji finansowych wpisuj adres portalu ręcznie lub korzystaj z oficjalnej strony internetowej. Uważaj na linki wyświetlane w reklamach internetowych - mogą one prowadzić do stron oszukańczych.
  • W kontaktach z członkami rodziny czy znajomymi, będącymi osobami starszymi, zwracaj im uwagę na zagrożenie oszustwami przez Internet lub telefon, konieczność zachowania czujności i weryfikowania tożsamości osób, które się z nimi kontaktują. Zachęcaj ich do konsultacji wszelkich wątpliwości z osobami zaufanymi, w szczególności, gdy ktoś wymaga od nich wykonania płatności, podania danych osobowych lub finansowych, haseł do aplikacji itd.

MICHAŁ MATEJ
FinCrime Investigation Team Leader

No items found.
No items found.

Be ZEN

Find peaceful shopping and mindful money for yourself
Get app

You may also like

3
min read
3
min read

#9 Odcisk palca kluczem do pieniędzy?

ZEN is Easy
November 17, 2022
Dlaczego warto zamienić hasło lub PIN do aplikacji finansowych na odcisk palca? Dzisiaj o tym opowiemy.
3
min read
4
min read

#8 Kiedy dojdzie mój przelew? Czyli kilka słów o ELIXR, SEPA i SWIFT

ZEN is Easy
November 3, 2022
"Kiedy dojdzie mój przelew"? - to najczęściej zadawane przez Was pytanie, na które dzisiaj odpowiemy.  
3
min read
4
min read

#7 Opłaty bankomatowe – czy da się ich uniknąć?

ZEN is Easy
October 5, 2022
W dzisiejszym wpisie dowiesz się, jakie opłaty zewnętrzne mogą zostać pobrane z Twojego konta podczas wypłaty gotówki z bankomatu lub płatności kartą.

Stay up to date

Leave us your e-mail address to be up to date with the knowledge of ZEN