Can we use cookies to help personalize content, tailor and measure adverts, and provide a safer and better experience? Want to know more or adjust your preferences? Here's our cookies policy
Get ZEN

#8 Kiedy dojdzie mój przelew? Czyli kilka słów o ELIXR, SEPA i SWIFT

4
min read
"Kiedy dojdzie mój przelew"? - to najczęściej zadawane przez Was pytanie, na które dzisiaj odpowiemy.  

Ale od początku - zanim przejdziemy do przykładów, które znajdują się poniżej, warto wyjaśnić, jakie mamy rodzaje przelewów:

👉 ELIXIR to elektroniczny system rozliczeń międzybankowych realizowanych w polskich złotych (PLN). W dni robocze odbywają się trzy sesje rozliczeniowe, co umożliwia szybkie i sprawne przekazywanie środków pieniężnych między rachunkami w różnych bankach w Polsce. Sesje rozliczeniowe są o stałych porach: 9:30, 13:30 oraz 16:00 i trwają po 1,5 godz. Odstępstwa w harmonogramie występują dwa - 24 grudnia oraz w ostatni dzień roboczy w roku, podczas których odbywają się tylko 1. i 2. sesja rozliczeniowa. W weekendy przelewy nie są realizowane.  
Sesje rozliczeniowe przychodzące i wychodzące w każdym banku mogą rozpoczynać się o innych godzinach. Dokładne godziny rozpoczęcia i zakończenia danej sesji znajdują się na stronie internetowej Twojego banku. Takie informacje łatwo znajdziesz wpisując w wyszukiwarkę "[nazwa banku] sesje elixir".

Sesja przychodząca oznacza czas, w którym przelew powinien dotrzeć na rachunek obiorcy w danym banku.  
Sesja wychodząca to czas, w którym przelew powinien zostać wysłany z rachunku nadawcy w danym banku. Aby przelew został zrealizowany w danej sesji wychodzącej, należy zrobić przelew przed godziną jej zakończenia, np. jeśli przelew ma wyjść sesją II, to pieniądze należy nadać do godz. 13:30.

👉 SEPA (Single Euro Payments Area) to jednolity obszar płatności w euro (EUR), w którym konsumenci i przedsiębiorcy z Unii Europejskiej oraz Norwegii, Liechtensteinu, Islandii, Szwajcarii, Monako i Wielkiej Brytanii mogą dokonywać i otrzymywać krajowe oraz transgraniczne płatności w Euro. Pieniądze na rachunku odbiorcy pojawiają się na następny dzień roboczy.

👉 SWIFT to rodzaj przelewu zagranicznego, za pomocą którego możemy wysłać pieniądze z naszego konta do dowolnego banku na całym świecie w niemal każdej walucie. Przelewem walutowym SWIFT możesz wysłać pieniądze z konta w polskim banku na zagraniczny rachunek, np. w dolarach amerykańskich (USD), jenach japońskich (JPY), czy duńskich koronach (DKK). Aby zrealizować taki przelew należy podać indywidualny kod SWIFT/BIC, który jest przypisany do każdego banku będącego członkiem sieci SWIFT.  

Warto pamiętać również o tym, że przelewy zagraniczne SWIFT wiążą się z dodatkowymi kosztami.  

🔎Co to za koszty i kto je pokrywa?

Opcja OUR, czyli za przelew płacisz tylko Ty. Oznacza to, że całkowity koszt wykonania przelewu i prowizję banku zleceniodawcy pokrywa zlecający przelew.

Opcja SHA, czyli płacisz Ty i odbiorca przelewu. Oznacza to, że koszty realizacji przelewu są dzielone najczęściej w taki sposób, że prowizję banku zleceniodawcy pokrywa osoba zlecająca przelew, a koszty banków pośredniczących w przelewie pokrywa odbiorca.  

Znamy już rodzaje przelewów oraz różnicę między sesjami przychodzącymi i wychodzącymi. Przejdźmy zatem do przykładów.

💡 ELIXIR

Przykład 1:
W poniedziałek o godz. 7:30 rano Ania zleciła przelew w PLN z konta w ING Banku Śląskim na konto koleżanki, która ma rachunek w PKO.  I sesja wychodząca z ING rozpoczyna się o godz. 8:10, czyli pieniądze zostaną wysłane z konta ING o godzinie 8:10.  I sesja przychodząca w PKO rozpoczyna się o 11:30, więc przelew, który zleciła Ania dojdzie na konto jej koleżanki najwcześniej o 11:30.  

Przykład 2:
Tego samego dnia wieczorem o godz. 19:00 Ania zleciła kolejny przelew w PLN, tym razem do banku Santander. Jednak w związku z tym, że III sesja przychodząca w tym banku jest o godz. 18:00, a kolejna dopiero o 11:00 następnego dnia, przelew zlecony w poniedziałek zostanie wysłany I sesją we wtorek i dotrze na konto odbiorcy we wtorek przed południem.  

💡 SEPA

Przykład 1:
Brat Ani, Marek, który mieszka w Austrii, zlecił w poniedziałek o 11:00 na konto siostry przelew w EUR. Pieniądze dotrą na konto Ani najpóźniej kolejnego dnia roboczego.

Przykład 2:
Ania zleciła przelew w EUR na konto Marka w piątek po godz. 18:00. Płatność ta zostanie jednak realizowana dopiero po weekendzie, ponieważ wpłynęła w ostatni dzień roboczy tygodnia po godz. 15:45 czasu polskiego. Pieniądze dotrą na kontro Marka w poniedziałek.

💡 SWIFT

Marek ma własną firmę i prowadzi szkolenia online dla dietetyków. Ma klientów z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Japonii. Dwa razy w miesiącu otrzymuje przelewy w CAD, USD, GBP oraz JPY.  

W związku z tym, że przelewy międzynarodowe wiążą się z dodatkowymi opłatami, Marek z każdym klientem indywidualnie ustalił opcję opłaty.  

Z klientami z Kanady oraz Stanów Zjednoczonych podpisał umowę, że koszty przelewów pokrywane są w całości przez nich (OUR), natomiast z klientami z Wielkiej Brytanii oraz Japonii umówił się na opłatę dzieloną (SHA).

Przykład 1:
Klient z USA zleca przelew na konto Marka w wysokości 1,000.00 USD. Bank nadawcy pobiera opłatę za OUR w wysokości 10 USD. Łączny koszt dla płatnika wyniesie więc 1,010.00 USD.  
Na konto Marka wpłynie 1,000.00 USD.  

Przykład 2:
Klient z Japonii zleca 100,000 JPY i ponosi opłatę 1,000 JPY. Na konto Marka trafia 98,000 JPY, ponieważ banki pośredniczące potrąciły 2,000 JPY jako opłatę za transfer.

Na dziś to już wszystko. Mamy nadzieję, że wszelkie wątpliwości związane z czasem realizacji przelewów krajowych i zagranicznych zostały rozwiane. 😊 Jeśli intresują Cię podobne tematy, jak i te związane z bezpieczeństwem fiansowym i w sieci, sprawdź inne artykuły z cyklu oraz nasz słowniczek pojęć.

No items found.
No items found.

Be ZEN

Find peaceful shopping and mindful money for yourself
Get app

You may also like

3
min read
3
min read

#9 Odcisk palca kluczem do pieniędzy?

ZEN is Easy
November 17, 2022
Dlaczego warto zamienić hasło lub PIN do aplikacji finansowych na odcisk palca? Dzisiaj o tym opowiemy.
3
min read
4
min read

#7 Opłaty bankomatowe – czy da się ich uniknąć?

ZEN is Easy
October 5, 2022
W dzisiejszym wpisie dowiesz się, jakie opłaty zewnętrzne mogą zostać pobrane z Twojego konta podczas wypłaty gotówki z bankomatu lub płatności kartą.
3
min read
4
min read

#6 Blokada konta - jak dbamy o bezpieczeństwo naszych klientów?

ZEN is Easy
September 28, 2022
Zablokowany dostęp do konta, czy to na profilu w mediach społecznościowych, w sklepie internetowym, a co gorsza – do środków na koncie, to często stresująca i nieprzyjemna sytuacja. Dziś opowiemy, dlaczego dochodzi do blokad konta płatniczego i jakiego rodzaju blokady można wyróżnić?

Stay up to date

Leave us your e-mail address to be up to date with the knowledge of ZEN