Can we use cookies to help personalize content, tailor and measure adverts, and provide a safer and better experience? Want to know more or adjust your preferences? Here's our cookies policy
Get ZEN

#9 Odcisk palca kluczem do pieniędzy?

3
min read
Dlaczego warto zamienić hasło lub PIN do aplikacji finansowych na odcisk palca? Dzisiaj o tym opowiemy.

Obecnie coraz więcej z nas korzysta z możliwości logowania się do telefonu czy aplikacji finansowych za pomocą odcisku palca. Takie rozwiązanie znacznie przyspiesza i ułatwia korzystanie ze smartfonu, tym samym niwelując konieczność zapamiętywania haseł.

Sam jesteś hasłem

Z roku na rok rośnie liczba urządzeń pozwalających na wykorzystanie biometrii w celu zalogowania się do danego systemu. W najnowszych smartfonach czytniki biometryczne są już standardem, a co za tym idzie – ich precyzja jest coraz większa, więc i bezpieczeństwo Twoich danych również.  

🔎Ale od początku. Czym jest biometria i jak ona działa?

Biometria to inaczej sposób rozpoznania konkretnej osoby na podstawie jej indywidualnych cech fizycznych oraz behawioralnych.
Do cech fizycznych zaliczają się rysy twarzy, odciski palców, wzory siatkówki oraz tęczówki, głos, kształt dłoni.
Behawioralnymi cechami, czyli związanymi z zachowaniem, będzie sposób poruszania się, ręczny podpis, a także sposób, w jaki piszemy na klawiaturze.  

Weryfikacja, identyfikacja, autoryzacja

Powyższe techniki biometryczne wykorzystywane są do weryfikacji tożsamości w celu autoryzacji, a nie do samej jej identyfikacji.  
Abyś mógł odblokować dostęp do swojego smartfonu, np. odciskiem palca, w pierwszej kolejności należy zapisać jego wzór w pamięci urządzenia. A najlepiej kilka wzorów, bo przecież nie zawsze trzymamy telefon w tej samej dłoni, czasem też używamy innego palca do odblokowania go. Tę i inne metody logowania znajdziesz w ustawieniach dostępu czy sekcji zabezpieczenia biometryczne i hasła w swoim smartfonie.

Dlaczego warto wykorzystać odcisk palca jako klucz?

👉 Bezpieczeństwo - odcisk palca jest unikatowy dla każdego człowieka, dlatego jest on bezpieczniejszy niż hasło, klucz czy PIN, który można zgadnąć lub przechwycić. Biometrię trudno podrobić, więc Twoje finanse i dane są bezpieczne.

👉 Komfort w użyciu - taki klucz masz zawsze przy sobie. Nie musisz pamiętać haseł, kodów czy PINów. Bierzesz telefon do ręki i już masz dostęp do urządzenia lub ważnych kont. Da się prościej?

👉 Szybkość - Wszyscy wiemy, że czas to pieniądz, a zeskanowanie palca zajmuje ułamek sekundy. To zdecydowanie mniej niż wpisanie hasła!

Na dziś to już wszystko. A co będzie następnym razem? Poruszymy gorący temat zakładania konta na “selfie”. Stay tuned! 😊 A tymczasem zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi artykułami z cyklu oraz naszym słowniczkiem pojęć.  

No items found.
No items found.

Be ZEN

Find peaceful shopping and mindful money for yourself
Get app

You may also like

3
min read
4
min read

#8 Kiedy dojdzie mój przelew? Czyli kilka słów o ELIXR, SEPA i SWIFT

ZEN is Easy
November 3, 2022
"Kiedy dojdzie mój przelew"? - to najczęściej zadawane przez Was pytanie, na które dzisiaj odpowiemy.  
3
min read
4
min read

#7 Opłaty bankomatowe – czy da się ich uniknąć?

ZEN is Easy
October 5, 2022
W dzisiejszym wpisie dowiesz się, jakie opłaty zewnętrzne mogą zostać pobrane z Twojego konta podczas wypłaty gotówki z bankomatu lub płatności kartą.
3
min read
4
min read

#6 Blokada konta - jak dbamy o bezpieczeństwo naszych klientów?

ZEN is Easy
September 28, 2022
Zablokowany dostęp do konta, czy to na profilu w mediach społecznościowych, w sklepie internetowym, a co gorsza – do środków na koncie, to często stresująca i nieprzyjemna sytuacja. Dziś opowiemy, dlaczego dochodzi do blokad konta płatniczego i jakiego rodzaju blokady można wyróżnić?

Stay up to date

Leave us your e-mail address to be up to date with the knowledge of ZEN