Can we use cookies to help personalize content, tailor and measure adverts, and provide a safer and better experience? Want to know more or adjust your preferences? Here's our cookies policy
Get ZEN

#2 Przestępstwo na słupa. Kto najczęściej jest ofiarą?

2
min read
Dziś przyjrzymy się niebezpieczeństwu, do którego niewątpliwie można zaliczyć zostanie mułem finansowym. Są na nie narażone w szczególności osoby młode, poszukujące nowych źródeł zarobku.

🔎 Kim jest muł (słup) finansowy?

Mułem finansowym określa się pośrednika usług finansowych - innymi słowy - jest to osoba, która przekazuje pieniądze innej osobie, w zamian za prowizję. Dopuszczający się tego procederu często nie są nawet świadomi, że środki pochodzą z nielegalnych aktywności (tym samym uczestniczą w procesie prania brudnych pieniędzy). 

👉 Rekrutacje odbywają się na różne sposoby: 

  • bezpośredni kontakt („łowienie” ofiar w miejscach publicznych - parki, galerie handlowe, restauracje), na przykład: ,,Jestem przedstawicielem spółki X. Poszukujemy lokalnego agenta przekazów pieniężnych, to bardzo prosta praca dodatkowa, którą może Pan/i wykonywać w wolnym czasie. Są Państwo zainteresowani szczegółami?’’
  • ogłoszenia na portalach społecznościowych - „praca przy testowaniu zabezpieczeń biometrycznych”, „sposób na szybki zarobek”, itp., 
  • wiadomości przez e-mail / WhatsApp / Telegram (zazwyczaj z fikcyjnych lub skradzionych kont), 
  • reklamy typu pop-up (np. na Facebooku). 

Warto sobie uświadomić skalę przestępczości tego typu. Według danych Komendy Głównej Policji, w ubiegłym roku w Polsce wykryto aż 774 nielegalne transakcje, dokonywane z pośrednictwem mułów finansowych, które mogły skutkować utratą nawet 900 tys. złotych!  

🔎 Jakie osoby padają ofiarą przestępców?  

Najbardziej narażone na zostanie mułem są osoby młode (zazwyczaj poniżej 35 roku życia), w tym nieletni. Często są to również osoby nowoprzybyłe do kraju lub bezrobotni i studenci, skuszeni wizją szybkiego zarobku. 

👉 Konsekwencje mogą być niezwykle poważne, gdyż osoba zostająca mułem staje się  wspólnikiem w popełnianym przestępstwie prania pieniędzy. W świetle obowiązującego prawa, może zostać skazana m.in. na grzywnę, prace społeczne, a nawet karę więzienia. 

O tym, jak nie zostać mułem finansowym i skutecznie chronić się przed technikami przestępców, opowiemy w kolejnej części serii.

DOMINIK MAGRYŚ
Fraud Manager

No items found.
No items found.

Be ZEN

Find peaceful shopping and mindful money for yourself
Get app

You may also like

3
min read
3
min read

#9 Odcisk palca kluczem do pieniędzy?

ZEN is Easy
November 17, 2022
Dlaczego warto zamienić hasło lub PIN do aplikacji finansowych na odcisk palca? Dzisiaj o tym opowiemy.
3
min read
4
min read

#8 Kiedy dojdzie mój przelew? Czyli kilka słów o ELIXR, SEPA i SWIFT

ZEN is Easy
November 3, 2022
"Kiedy dojdzie mój przelew"? - to najczęściej zadawane przez Was pytanie, na które dzisiaj odpowiemy.  
3
min read
4
min read

#7 Opłaty bankomatowe – czy da się ich uniknąć?

ZEN is Easy
October 5, 2022
W dzisiejszym wpisie dowiesz się, jakie opłaty zewnętrzne mogą zostać pobrane z Twojego konta podczas wypłaty gotówki z bankomatu lub płatności kartą.

Stay up to date

Leave us your e-mail address to be up to date with the knowledge of ZEN