🔎 Kim jest muł (słup) finansowy?
Mułem finansowym określa się pośrednika usług finansowych - innymi słowy - jest to osoba, która przekazuje pieniądze innej osobie, w zamian za prowizję. Dopuszczający się tego procederu często nie są nawet świadomi, że środki pochodzą z nielegalnych aktywności (tym samym uczestniczą w procesie prania brudnych pieniędzy).
👉 Rekrutacje odbywają się na różne sposoby:
Warto sobie uświadomić skalę przestępczości tego typu. Według danych Komendy Głównej Policji, w ubiegłym roku w Polsce wykryto aż 774 nielegalne transakcje, dokonywane z pośrednictwem mułów finansowych, które mogły skutkować utratą nawet 900 tys. złotych!
🔎 Jakie osoby padają ofiarą przestępców?
Najbardziej narażone na zostanie mułem są osoby młode (zazwyczaj poniżej 35 roku życia), w tym nieletni. Często są to również osoby nowoprzybyłe do kraju lub bezrobotni i studenci, skuszeni wizją szybkiego zarobku.
👉 Konsekwencje mogą być niezwykle poważne, gdyż osoba zostająca mułem staje się wspólnikiem w popełnianym przestępstwie prania pieniędzy. W świetle obowiązującego prawa, może zostać skazana m.in. na grzywnę, prace społeczne, a nawet karę więzienia.
O tym, jak nie zostać mułem finansowym i skutecznie chronić się przed technikami przestępców, opowiemy w kolejnej części serii.
DOMINIK MAGRYŚ
Fraud Manager