Can we use cookies to help personalize content, tailor and measure adverts, and provide a safer and better experience? Want to know more or adjust your preferences? Here's our cookies policy
Get ZEN

ZEN Care - case#1

2
min read
Do you know how much ZEN Care gives you? It's a guarantee to protect your purchases made with your ZEN Mastercard®. Whether you have a problem with a transaction, can't communicate with a vendor, or the product you purchased doesn't meet your expectations, our Team will help you regain your ZEN.

Polish version below

A delay on your flight? We'll take care of it.

Michael sought help in obtaining compensation for a delayed flight. It was part of a vacation package purchased from a well-known tour operator, which in turn rejected the refund request.

On behalf of the client, ZEN Care contacted the airline, which escaped responsibility by redirecting the case to the tour operator.

Ula from the ZEN Care Team showed great commitment to resolving the case - in addition to repeatedly contacting the airline, as well as the travel agent, she searched for legal "crocks" in the contracts to be able to invoke them and successfully convince the parties to refund. The result is the satisfaction of the client, who ultimately received a refund thanks to Ula's help!

Ula – ZEN Care Team Member

I have to admit that getting compensation from the airline for our client's delayed flight was quite a challenge for me. However, I am part of the ZEN Care team...and nothing is impossible for us!😊 I knew that Michael is entitled to compensation, so I just consistently and determinedly looked for ways to help him recover his due. I am very happy that we managed to bring the case to a happy ending.😊

PL

Czy wiesz, jak wiele daje Ci ZEN Care? To gwarancja ochronyTwoich zakupów dokonanych kartą ZEN Mastercard®. Niezależnie od tego, czy masz problem z transakcją, nie możesz porozumieć się ze sprzedawcą lub zakupiony produkt nie spełnia Twoich oczekiwań, nasz Zespół pomoże Ci odzyskać ZEN.

Opóźnienie w trakcie lotu? Zajmiemy się tym.

Michał zwrócił się o pomoc w uzyskaniu odszkodowania za opóźnienie w trakcie lotu. Był on częścią pakietu wakacyjnego zakupionego u znanego organizatora wycieczek, który z kolei odrzucił wniosek o zwrot środków.

ZEN Care w imieniu klienta skontaktowało się z linią lotniczą, która uciekała od odpowiedzialności przekierowując sprawę do organizatora wycieczki.

Ula z Zespołu ZEN Care wykazała ogromne zaangażowanie w rozwiązanie sprawy - oprócz wielokrotnego kontaktu z linią lotniczą, jak i biurem podróży, szukała"kruczków" prawnych w umowach, aby móc się na nie powołać i skutecznie przekonać strony do zwrotu. Efektem końcowym jest zadowolenie klienta, który ostatecznie dzięki pomocy Uli otrzymał zwrot środków!

 

Ula - członek zespołu ZEN Care

Muszę przyznać, że uzyskanie odszkodowania od linii lotniczej za opóźniony lot naszego klienta było dla mnie sporym wyzwaniem. Należę jednak do zespołu ZEN Care… a dla nas nie ma rzeczy niemożliwych! 😊 Wiedziałam, że Michał ma jak najbardziej prawo do odszkodowania, więc tylko konsekwentnie i z determinacją szukałam sposobów, aby mu pomóc odzyskać należne środki. Bardzo mnie cieszy, że udało się doprowadzić sprawę do szczęśliwego finału.😊

No items found.
No items found.

Be ZEN

Find peaceful shopping and mindful money for yourself
Get app

You may also like

3
min read
2
min read

ZEN Care - case#2

ZEN - About us
September 16, 2022
Do you know how much ZEN Care gives you? It's a guarantee to protect your purchases made with your ZEN Mastercard®. Whether you have a problem with a transaction, can't communicate with a vendor, or the product you purchased doesn't meet your expectations, our Team will help you regain your ZEN.
3
min read
2
min read

#1 O bezpieczeństwie w sieci wiem już wszystko

ZEN is Easy
July 29, 2022
Mogłoby się wydawać, że o bezpieczeństwie w sieci wiemy już wszystko. Bo kto z nas nie słyszał o tym, że musi chronić swoje dane, nie podawać wrażliwych informacji i być ostrożnym? Albo nie musiał w pracy ustanowić hasła, którego wcześniej nie używał - zawierającego znaki specjalne, cyfry i jednocześnie różnego od trzech poprzednich.
3
min read
4
min read

Are you using the best payment gateway for your business?

Guides
February 24, 2022
If you are just about to expand business to other markets, the easiest option is to go with a payment service provider that is simple, secure and offer the lowest fees for the most popular payment methods on the market.

Stay up to date

Leave us your e-mail address to be up to date with the knowledge of ZEN